YL Tähtisarjojen ystävänpäiväkilpailu 15.2.2025 Lahti

17.2.2025

Lauantaina Isku Areenalla järjestetty yksinluistelijoiden tähtisarjojen ystävänpäiväkilpailu tarjosi jännittäviä hetkiä ja upeita suorituksia. Kotihallin kilpailuun osallistui kaikki seuran tintit, minit ja B-silmut, ja katsomossa kannustivat perheet, ystävät ja seurakaverit. Jäällä nähtiin 50 luistelijaa neljästä eri seurasta ja neljässä eri sarjassa.

Tinteissä Vilma Mattila sai erityismaininnan hyvästä katsekontaktistaan, ja Amanda Tirkkonen palkittiin laadukkaasta istumapiruetista.

Mineissä saatiin hieno kaksoisvoitto, kun Hilla Eklund vei voiton (pistein 43.64), ja Emma Peltola sijoittui toiseksi (pisteillä 41.00). Adele Taari ylsi neljännelle sijalle (37.00), ja Sara Nykvist sijoittui kuudenneksi (32.67).

B-silmuissa Olga Häyrynen sijoittui toiseksi (47.67), ja Alisa Termonen nousi kolmannella sijalle (46.67). Alina Lehmusto sijoittui neljänneksi (45.33) ja sai erityismaininnan upeasta istumapiruetistaan. Emilia Dandorf oli viides (42.33), ja Mila Reini kahdeksas (39.83), saaden myös erityismaininnan lennokkaasta kaksoissalchow-axel -sarjastaan. Venla Lius (39,67) ja Seela Sollo (39,67) ylsivät myös kympinsakkiin sijoille yhdeksän ja kymmenen.

Onnittelut Hilla, Emma, Olga ja Alisa palkintosijoista – sekä kaikille muille hienoista suorituksista!

Tulokset

Hilla Eklund, kuva Express-Kuva Oy
Emma Peltola, kuva Express-Kuva Oy
Olga Häyrynen, kuva Express-Kuva Oy
Termonen Alisa, kuva Fleur Wilson